Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej X

Książka o Zakładzie Poprawczym

Książka „Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu” autorstwa Andrzeja Tomczyka stanowi najpełniejsze kompendium wiedzy o działalności placówki. Na blisko stu stronach znajdziecie Państwo wszelkie niezbędne informacje dotyczące organizacji raciborskiego zakładu, stosowanym w niej systemie oddziaływań wychowawczych, opiekuńczych i dydaktycznych, funkcjonowaniu poszczególnych działów. Książka opatrzona jest bogatym komentarzem fotograficznym dokumentującym przeszłość i teraźniejszość placówki. Szczególnie interesującym aspektem publikacji jest podjęta przez Autora próba przedstawienia w ujęciu historycznym rozwoju tzw. raciborskiego systemu oddziaływań resocjalizacyjnych jako oryginalnego w skali kraju systemowego rozwiązania pracy z nieletnimi niedostosowanymi społecznie.

 

Słowo wstępne Dyrektora ZPiSdN w Raciborzu

 

Oddajemy do Państwa rąk długo oczekiwane wydawnictwo poświęcone przeszłości i dniu dzisiejszemu Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu. Ten niebywale bogaty w wydarzenia okres od 1951 roku, roku powstania palcówki, trudno jest zamknąć na kilkudziesięciu stronach papieru, albowiem ilość osiągnięć edukacyjnych i wychowawczych naszych podopiecznych, wspólnych sukcesów i porażek, codziennych radości i trosk wypełniłaby łamy dużo obszerniejszego opracowania.

My, obecnie podejmujący trud pracy dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej mamy świadomość, iż jesteśmy kontynuatorami długiej i pięknej tradycji, tradycji tworzonej przez ponad pół wieku przez wielu pracowników pedagogicznych, administracyjnych, fizycznych, przez wielu pasjonatów, którzy wyciągnęli pomocną dłoń w kierunku tych, którzy, jak bohater wiersza Zbigniewa Herberta „ dotykiem poznają szorstkość ziemi i całą skórą mierzą się ze światem". Zwłaszcza byłym pracownikom chcemy podziękować za stworzenie z naszej placówki miejsca, które dla wielu młodych ludzi do dziś ich małym kawałkiem świata, ich miejscem na ziemi.

Żywimy nadzieję, że prezentowana Państwu publikacja stanie się dla wielu z Was zaproszeniem do wyprawy w świat fascynującego zjawiska, jakim jest, tak często podkreślany przez wielu naszych gości, specyficzny klimat placówki; ożywi wspomnienia u tych z Państwa, którzy wiele lat życia oddaliście pracy z młodzieżą; stanie się świadectwem ciągłości i trwałości koncepcji pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie, którą to koncepcję można z pełną odpowiedzialnością nazywać „systemem raciborskim". Dla obecnych pracowników zaś niech ta publikacja będzie podziękowaniem za dotychczasowe dzieło i niech stanie się impulsem do podejmowania nowych wyzwań i poszukiwań.

Życzę wszystkim Państwu wielu wzruszeń i przyjemnej lektury.

 

                                                                                 Dyrektor Zakładu Poprawczego

                                                                            i Schroniska dla Nieletnich w RaciborzuKsiążka do pobrania w formacie PDF