Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej X

PIERWSZY DZIEŃ PATRONA SZKOŁY BRANŻOWEJ

2019-03-20

W wtorek 19 marca po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły Branżowej I Stopnia nr 5 w Raciborzu. Data to nieprzypadkowa-tego dnia urodził się Eugeniusz Stanisław Chyliński, późniejszy cichociemny, oficer Armii Krajowej.


Cichociemny Eugeniusz Chyliński, przypomnijmy, decyzją Ministra Sprawiedliwości jest patronem szkoły od 1 września 2017 r. To pierwsza w Polsce szkoła w zakładzie poprawczym, która posiada patrona i pierwsza w Kraju, której patronuje właśnie porucznik "Frez".

Dzień Patrona szkoły zaczęliśmy od wspólnego obejrzenia dokumentu o historii cichociemnych-wychowankowie mogli się przekonać, jak wyglądał proces rekrutacji i szkolenia przyszłych zrzutków, jak wyglądał lot i skok oraz działania cichociemnych w Kraju. Narratorem w filmie był pan major Aleksander Tarnawski, wielki przyjaciel naszej placówki, człowiek, z rąk którego otrzymaliśmy rok temu sztandar. Po filmie rozpoczęliśmy cykl zawodów sportowych i rozwijących umysł. Część uczniów wzięła udział w meczu piłki nożnej KADRA-UCZNIOWIE, część łamała sobie głowy nad zagadkami matematycznymi-por. Chyliński był przed wojną studentem matematyki w Szkole Rotwanda i Wawelberga, czyli na późniejszej Politechnice i znany był z wielkiej miłości do tego przedmiotu. W międzyczasie przedstawiciele uczniów wraz z dyrektorem szkoły, panem Andrzejem Tomczykiem udali się na grób Patrona, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Znicze zapłonęły też przed pamiątkową tablicą poświęconą por. Chylińskiemu i pozostałym cichociemnym oraz żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. 

Uroczystości zakończył mecz piłki siatkowej.

Dyrektor szkoły składa serdeczne podziękowania nauczycielom zaangażowanym w uroczystości: Małgorzacie Jandzie, Szymonowi Bartosińskiemu, Janowi Cwankowi i Markowi Cyranowi.

 Powrót

Aktualności

BIESZCZADZKIE ANIOŁY Z POPRAWCZAKA
BIESZCZADZKIE ANIOŁY Z POPRAWCZAKA

Po raz dwunasty wychowankowie placówki udali się w Bieszczady, by w tym najdzikszym zakątku Polski poszukać kilku odpowiedzi na ważne pytania, przy okazji przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa i poprawy komfortu turystów, którzy...

21 / 06 / 2019
+ czytaj więcej
ANKIETA EWALUACYJNA
ANKIETA EWALUACYJNA
12 / 06 / 2019
archiwum aktualności