Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej X

JAK ŚWIĘTOWALIŚMY URODZINY NIEPODLEGŁEJ...

2018-11-14

Uroczysta akademia w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu była dopełnieniem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. My jednak zaczęliśmy duuuużo wcześniej.


 

Już w marcu br., na terenie placówki uroczyście odsłoniliśmy pomnik poświęcony tym, którzy za niedawno odzyskaną wolność znów musieli przelać krew. Potem, w październiku, zorganizowaliśmy piękny festiwal pieśni, poezji i piosenki patriotycznej, podczas którego młodzi ludzie mieli okazję wyśpiewać i wyrecytować swoją miłość do Ojczyzny. Aż wreszcie nadszedł 11 listopada... 

Najpierw kadra kierownicza placówki złożyła wieniec pod Pomnikiem Matki Polki, a poczet sztandarowy naszej szkoły, w składzie Łukasz, Arek i Adrian, wziął udział w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę w kościele farnym. Wieczorem zaś wychowankowie grupy I wspólnie z wychowawcami przygotowali uroczystą wieczornicę patriotyczną.

Uroczystość otworzył Pan Dyrektor Grzegorz Bulenda, który po przywitaniu zebranych zaprosił wszystkich do odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Pomiędzy najpiękniejszymi z utworów literackich, prezentowanych przez wychowanków, znalazły się przemówienia Józefa Piłsudskiego, pokazy filmów dokumentalnych oraz pieśni patriotyczne: ,,Rota", ,,Legiony", ,,Piechota",  ,,Biały krzyż", ,,Dziewczyna z granatem,", Dziś idę walczyć mamo", ,,Już dopala się ogień biwaku". Wychowanków wspierała wokalnie Wiktoria Kolorz - uczennica trzeciej kasy I Liceum Ogólnokształcącego  w Raciborzu.

Artystycznie występy naszych wychowanków wsparły także Sabina Mielańczyk, Izabela Gajak i Natalia Plewczyńska - studentki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, których opiekunem jest pani dr Monika Urbanek.

Należy podkreślić, że zakończeniu obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości towarzyszyła niecodzienna atmosfera, klimat oraz odpowiedni wystrój sali. Młodzież ubrana była w mundury z epoki, co sprawiło, że dla wychowanków było to interesujące wydarzenie, w którym mogli poczuć się jak prawdziwi żołnierze walczący niegdyś o naszą niepodległość.

Całość została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli Małgorzaty Jandy i Szymona Bartosińskiego oraz wychowawców pana Janusza Perka i Macieja Górskiego. Ponadto pan Szymon Bartosiński i Szymon Bolik akompaniowali do wykonywanych pieśni.

A na rozstrzygnięcie czeka jeszcze konkurs plastyczny dla wychowanków zakładów i schronisk, który także zorganizowaliśmy-piękne prace wpłynęły...

Raz jeszcze WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, KOCHANA POLSKO.


                                                                           Małgorzata Janda

 Powrót

Aktualności

OGŁOSZENIE O NABORZE NA WOLNE STANOWISKA
OGŁOSZENIE O NABORZE NA WOLNE STANOWISKA

Dyrektor Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu informuje o ogłoszeniu naboru na wolne stanowiska KUCHARKI/KUCHARZA i STRAŻNIKA

19 / 08 / 2019
+ czytaj więcej
archiwum aktualności