Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej X

NASZA SZKOŁA MA PATRONA!

2017-09-23

Dzięki błyskawicznej decyzji Ministra Sprawiedliwości pana Zbigniewa Ziobry i wsparciu Pana wiceministra Michała Wosia Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5 w Raciborzu, jako pierwsza w Polsce szkoła funkcjonująca w zakładzie poprawczym ma patrona. Jest nim por. cc Eugeniusz Chyliński.


Patron to dla każdej instytucji ważna postać, wielkie wyróżnienie, ale i wielkie zobowiązanie. Porucznik Eugeniusz Chyliński był żołnierzem Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych we Francji i Anglii, cichociemnym spadochroniarzem Armii Krajowej o pseudonimie "Frez". Skoczył do Polski w nocy 25 marca 1943 r. na placówkę odbiorczą Smok w okolicach Woli Wodyńskiej i Helenowa w powiecie siedleckim. Został skierowany w charakterze instruktora dywersji do wileńskiego Okręgu  AK. Wziął udział w Akcji Burza.Aresztowany przez gestapo został odbity przez wileńską Egzekutywę. Ponownie aresztowany, tym razem dwukrotnie przez NKWD, trafił do sowieckich obozów pracy, skąd wrócił do Polski dopiero w 1957 r. jako ostatni z blisko 100 cichociemnych zesłanych na nieludzką ziemię. Kręte zawodowe losy doprowadziły go na Raciborszczyznę, gdzie w pobliskim Modzurowie pracował jako księgowy. Zmarł w 1990 roku i został pochowany na raciborskim Cmentarzu Jeruzalem. Odznaczony  Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. 

Wybór Patrona był oczywisty. Eugeniusz Chyliński przez całe życie był wierny żołnierskiej przysiędze. Zawsze ogromną wagę przywiązywał do wykształcenia i umiejętności zawodowych. Mimo niełatwego dzieciństwa, mimo konieczności opuszczenia domu w młodym wieku wykazał dużą dojrzałość i determinację w osiąganiu życiowych zamierzeń. Zwłaszcza dla wychowanków naszej placówki ważne powinny być te wartości, które były tak bliskie "Frezowi": honor, odpowiedzialność za drugiego człowieka, miłość do Ojczyzny, wytrwałość, lojalność, determinacja w działaniu, dążenie do uzyskiwania jak najlepszych wyników w rozmaitych dziedzinach aktywności, przełamywanie kolejnych barier własnej niemocy czy, szczególnie istotne dla wychowanków, niezwykle istotna rola rodziny w życiu każdego z nas, odpowiedzialność za bliskich i codzienna o nich troska. Warto, by dzięki Patronowi nasi wychowankowie widzieli, jak ważne w życiu są  praktyczne umiejętności zawodowe, wykształcenie, radzenie sobie z przeciwnościami losu czy unikanie nałogów. 

Wiosną 2018 roku planowane są uroczystości wręczenia szkole sztandaru, poswięcenia nowego nagrobka porucznika "Freza", który udało się wykonać dzięki staraniom pracowników placówki i odsłonięcia na terenie zakładu pamiątkowej tablicy poświęconej cichociemnym i wszystkim tym, dzięki którym mogła narodzić się ich legenda.

                                                    Andrzej Tomczyk

 

 

 Powrót

Aktualności

SPORTOWE ZMAGANIA NA PIASKU
SPORTOWE ZMAGANIA NA PIASKU

W sobotę 08.09.2018r. na terenie ZPiSdN w Raciborzu odbył się cykliczny Turniej o Puchar Dyrektora Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu w Siatkówce Plażowej dla pracowników, ich rodzin i przyjaciół placówki.

12 / 09 / 2018
+ czytaj więcej
OFERTA ZATRUDNIENIA
OFERTA ZATRUDNIENIA
28 / 08 / 2018
archiwum aktualności